Atopijski dermatitis – alternativa kortikosteroidom

Vprašaj strokovnjakaKategorija: DermatologAtopijski dermatitis – alternativa kortikosteroidom
Tjaša , pred 1 mesec

Pozdravljeni, 
imam štiriletnega sina, ki ima že od pol leta starosti močan atopijski dermatitis, ki se z leti slabša. Bili smo pri raznih dermatologih, tudi samoplačniško, tudi urgentno že 2x, tudi v tujini. Po njihovih navodilih smo preizkusili nego z raznimi  atopic linijami, antibiotična mazila, večji del pa uporabljamo kortikosteroide, žal pa je vsako izboljšanje zelo kratkotrajno, po 3-4 dneh se koža ponovno odpre. Vsa oblačila so krvava, posteljnina je krvava, ponoči ne spimo ker joka od srbenja (vsak dan dobi Claritin). Trenutno je na dieti, ker ga tudi trebušček pogosto boli, vendar dieta najpogostejših alergenov zaenkrat na kožo ni imela vpliva. Odkar je imel vodene koze v začetku decembra, koža sploh ne pride več k sebi. 

Na zadnjem obisku pri pediatrinji nam je svetovala, naj nehamo uporabljati kortikosteroide, ker ima na območju krastic zelo stanjšano, vijolično, izbočeno in hudo vneto kožo. Na to je dermatolog odgovoril, da sinu nič drugega kot kortikosteroid ne bo pomagal. 

Zaradi vsega tega smo zelo zmedeni in zaskrbljeni in se sprašujemo, če mu s kortikosteroidi škodimo?
Ali se lahko poslužimo kakšne učinkovite alternative?
Ali bi te simptome lahko povzročalo še kakšno stanje poleg AD? 
Najlepša hvala že v naprej za odgovor. 
Lep pozdrav

1 Odgovorov
zdravnik Staff odgovoril/a pred 1 mesec

Pozdravljeni.
 
Za zdravljenje atopijskega dermatitisa so lokalni kortikosteroidi v veljavnih smernicah na prvem mestu. Lokalni kortikosteroidi so varna lokalna zdravila. Pretiravanje z nanašanjem lokalnih kortikosteroidov pa tudi ni dobro. Če boste lokalne kortikosteroide na žarišča nanašali nekaj dni zapored, otroku s tem zagotovo ne boste škodili. Po nekaj dnevnem premoru se jih nato lahko spet nanaša.
Včasih pa kljub ustrezni uporabi lokalnih kortikosteroidov do zadovoljivega izboljšanja ne pride, zato imamo v Sloveniji na voljo tudi druga protivnetna lokalna zdravila – zaviralce kalcinevrina (učinkovini takrolimus in pimekrolimus). Omenjena zdravila se lahko na kožo nanašajo dlje časa.
 
Pri hujših oblikah atopijskega dermatitisa pa na žalost lokalna terapije včasih ne pomaga dovolj dobro, zato imamo na voljo učinkovito sistemsko terapijo – imunosupresive, biološko zdravilo dupilumab in JAK inhibitorje (nekateri so primerni tudi za otroke).
 
Ne pozabite na primerno nego kože, saj boste na tak način zagotovo zmanjšali verjetnost za nove izbruhe, prav tako boste vsaj delno omilili težave. V mislih imam predvsem reden nanos negovalnih mazil (ki so namenjena za kožo, nagnjeno k atopijskem dermatitisu), umivanje z mlačno vodo in sindet mili.
Za atopijski dermatitis so sicer značilna obdobja izboljšanja in poslabšanja. Pogosto vidimo, da pride do poslabšanja kožnega stanja ob prebolevanju različnih okužb.
V kolikor se stanje slabša, svetujem ponovni pregled v dermatološki ambulanti, kjer se boste lahko pogovorili tudi o zdravljenju s sistemsko terapijo (v kolikor po lokalni terapiji do izboljšanja ne bi prišlo).
 
Lep pozdrav
Jurij Plaznik