Pozdravljeni. Pri 3 mesecih so se hčerki na licih pojavili rdeči izpuščaji, zaradi katerih smo obiskali dermatologa, ki nam je svetoval uporabo negovalne kreme (Cetaphil). Po enem tednu se je stanje tako poslabšalo, da je pediater predpisal terapijo z razredčenim advantanom (5dni, nato vsak drugi dan, 2x tedensko, 1x tedensko). Stanje se je najprej izboljšalo, ko smo začeli zmanjševati, pa poslabšalo. Na podlagi pregleda se je zaradi vnetja dermatolog odločil za ponovno zdravljenje z Advantanom (čisti, 1%). Po opravljeni terapiji (enaki kot prej) je spet prišlo do takega vnetja, da je (tokrat drugi) dermatolog predlagal umiritev vnetja z advantanom (4 dni) in nato uporabo Protopica. Ves čas mažemo tudi z negovalno kremo La Roche posay cicaplast.
Vsem zdravnikom sem povedala svoje skrbi glede uporabe advantana in so me vsi mirili, zdaj pa vidim, da tudi vi pišete, da so lička problematično mesto za nanos močnejših steroidov, kot je advantan. Seveda me zaradi tega močno skrbi, saj smo ga uporabili kar dosti časa. Po eni strani se počutim krivo, da se nisem še bolj pozanimala in sem zaupala strokovnjakom, po drugi pa ne razumem, kako to, da vsi ti strokovnjaki niso pomislili na to, čeprav so lica najpogosteje prizadeti del kože pri AD pri otrocih. Počutim se zelo krivo, saj ne vem, kakšno škodo smo povzročili hčerki.
Poleg tega pa me zanima, kako dolgo moramo paziti, da se hčerka po nanosu advantana ali protopica ne prijema po obrazu in nosi potem roke v usta. Skušamo jo motivirati in odvracati, kolikor dolgo lahko, vendar je to pri takem dojenčku zelo težko. Prav tako se ji trdi deli kože pojavljajo že na prstih rok, vendar jih ne upam mazati, ker roke ves čas tišči v usta.
Hvala za vaš odgovor.
Pozdravljeni.
Težko komentiram, zakaj vam je nekdo predpisal zdravilo, ki ga omenjate (Advantan), saj ne vem natančno, kako so izgledale kožne spremembe v živo. Tudi pri otrocih se včasih odločimo za zdravljenje z močnejšimi kortikosteroidi (in ne najblažjimi). Svetujemo pa, da se nanašajo le na prizadete dele kože le toliko časa, kot je potrebno (do umiritve vnetja). Žal nimam podatka o tem, koliko ste skupno nanesli zdravilnega mazila na kožo obraza, zato težko komentiram, če je bilo to preveč ali ne. Menim pa, da če ste upoštevali navodila zdravnikov je kakršenkoli strah odveč.
Svetujem, da ji ob nanosu zdravilnih mazil kožo redno negujete z negovalnim mazilom večkrat na dan. Svetujem umivanje s sindet mili.
V kolikor se stanje po svetovani terapiji, ki ste jo prejeli v dermatološki ambulanti, ni izboljšalo, svetujem kontrolni pregled v dermatološki ambulanti.
Svetujem tudi pregled pri alergologih in alergološko testiranje.
Zdravilne kreme in mazila se na žarišča nanesejo na tanko. Seveda je najboljše, da se mest, na katera smo nanesli kremo, ne dotikamo, dokler se kreme ne vpijejo. Vendar tudi, če se otrok dotakne kože, na kateri je bilo zdravilno mazilo, ne bo težav, če bo otrok nato nesel roke v usta. Če ima otrok vnetna žarišča na rokah, je ta žarišča potrebno tudi zdraviti. Glede pravilne izbire zdravilnega mazila pa se je najbolje posvetovati z izbranim zdravnikom (ki pozna stanje kože vašega otroka) ali z dermatologom, pri katerem ste že bili na pregledu.
Lep pozdrav
Jurij Plaznik