OTROCI ATOPIKI IN NEATOPIKI – male zmage!

429 Views

Naša družina vključuje dva otroka atopika in dva otroka, ki to nista. Tisto, kar meni najbolj seže do srca je medsebojna skrb, ki jo kažejo tile naši malčki palčki. 🥰🥰
Nikoli nisem zahtevala od starejših dveh (9 in 6 let – neatopikov), da poskrbita za mlajša dva (3 in 5 let – atopika), to se mi niti slučajno ne zdi njuna naloga, a vseeno se potem zgodijo sledeče situacije:

 1. V kampu na morju se otroci pač igrajo tudi pri sosednjih otrocih in na igrišču, mnogi seveda nosijo s seboj raznorazne priboljške, ki jih v večini seveda naša dva atopika ne smeta zaužiti. V nekem trenutku prileti moj najstarejši sin, pri tem za seboj vleče mlajšega bratca (takrat star 2 leti) drži ga za podlaht in mu preprečuje, da bi dal v usta, kar drži v dlani. Ob tem pa že na daleč kriči: “Mamiiiii, Žigiju so neki dal, a on to sploh lahko??” 😲😲😲😲
  Da je otrok, takrat star slabih 6 let, med igro in zabavo toliko pozoren, da je njegov mlajši bratec dobil v roke nekaj, na kar je alergičen in pri tem še ukrepal, še danes težko to dojamem…🌞🌞🌺
 2. Slabo stanje kože najmlajšega in seveda večerna nega ob kateri ni bil najboljše volje, res je bilo hudo, ne za vsak želodec. Vsi trije njegovi starejši sorojenci so seveda slišali, videli in začutili njegovo stisko in samoiniciativno prileteli na pomoč. To je izgledalo tako, da so se najprej mazali z negovalno kremo, packali seveda, da bodo taki kot on, potem pa so se dobesedno metali po tleh in “stokali” od namišljene bolečine😂😂😂, da se je na koncu mali na glas krohotal, jaz pa sem lahko kvalitetno dokončala potrebno nego. 💪💪💪
 3. Šolska predstava, trije prvi, trije drugi in trije tretji razredi + vse družine teh šolarčkov, vmes pa tudi jaz in moji 4je. Dogajanje na polno, veliko neugodne hrane, ogromno ljudi…vklopim funkcije skeniranja situacije, hitrostnega prepoznavanja morebitnih nevarnih vsebin (beri alergene hrane) v bližini otrok in ocenjevanje stopnje nevarnega početja od 1 do 5 pri čemer aktivnosti ocenjene z oceno 5 zahtevajo posredovanje, za ostale pa držim pesti, da se vse dobro izteče. 😅😅😅
  A v tej situaciji so bile te funkcije “on hold” saj sta starejša dva samoiniciativno prijela za roko vsak enega od mlajših dveh in so se skupaj sprehajali naokoli, se igrali, se celo držali stran od tiste alergene hrane, kljub temu da vem, da so starejša dva mikali tisti rogljički in palačinke in vse to. Dejansko mi je bilo skoraj dolgčas oz. sem se lahko zapletla v pogovor z eno od mamic, po prvotnem šoku in totalni razneženosti seveda! 🤩
  Taka nesebičnost, taka ljubezen, taka povezanost..💜💙💚
  Mislim, da so tole kar velike in ne samo male zmage, za katere tudi sebi kar malce pripisujem zasluge 🤪🤪 #malezmage

 

Zdi se mi, da ljudje marsikaj jemljemo preveč samoumevno, še bolj pa se mi zdi, da se premalokrat poglobimo vase, v to kaj mi lahko storimo in prevečkrat s prstom kažemo na druge, ter si hkrati s tem preveč jemljemo k srcu mnenja drugih.👎

To velja tudi, ko govorimo o podpori in pohvalah. Nekoga drugega znamo podpreti, pohvaliti 👍, sebi pa težko damo priznanje, da smo nekaj naredili dobro, da nam je uspelo, da smo zmogli…
Priznanje drugih nič ne pomeni, če ne znamo sami sebe ceniti. Res premalo cenimo male zmage vsakega dne posebej in atopiki in starši atopikov vemo, kakšne izzive vsakega dne vse moramo premagati in za to, si je potrebno vsak dan znova čestitati. 🥳
Zato danes pri nas začenjamo z novo navado, ki nam jo bo (upam) uspelo ohraniti čim dlje ali pa za vedno. Vsak dan želimo izraziti, izpostaviti, se jasno zavedati, vsaj ene stvari za katero smo hvaležni, ki nam je danes uspela, ki je naša mala zmaga današnjega dne.
Veseli bomo, če boste tudi vi delili vaše dnevne zmage. Skupaj se lahko naučimo, da nekatere stvari, ki jih počnemo vsak dan niso samoumevne, ampak nekaj, kar pri sebi lahko občudujemo in cenimo!!❤️

No comments

O društvu

Društvo Atopijski dermatitis je samostojno, prostovoljno in nepridobitno združenje oseb z Atopijskim dermatitisom ter njihovih bližnjih.

Skupni cilj društva in članov je dvig kvalitete življenja obolelih z atopijskim dermatitisom in deljenje izkušenj za lajšanjem fizičnih in prihičnih simptomov, ki jih ta bolezen prinaša.

Kontaktiraj nas


Kontaktni Podatki

Medvoška cesta 3, 1215 Medvode

070 430 527

drustvoad@gmail.com