AD in odzivi družbe

AD je morda res kožna bolezen, a močno vpliva na človeka kot celoto, njegovo fizično in psihično dogajanje.

Najprej je tukaj oseba, ki se spopada s to boleznijo. Na eni strani so fizični simptomi; neprespanost, srbenje, skelenje, bolečine in še cela vrsta drugih neugodnih občutkov. Na drugi strani so težave vezane na to, da se je potrebno običajno izogibati nekim določenim poslabševalcem, čisto konkretno to lahko pomeni določeni hrani, nekaterim vrstam materialov in sredstev za umivanje ter pranje oblačil. Gre za vsakodnevne boje s tem, da bi se čim manj praskali, s pomanjkanjem spanja, s tem da morajo veliko časa posvetiti negi in lajšanju težav, namesto da bi v tem času počeli kaj, kar bi si res želeli in podobno.

Vse to prinaša velik pritisk in obremenitev tako za bolnika, kot tudi za njegove bližnje. Tudi na bližnje ima to vpliv, obremenjeni so s tem kaj reči, kaj storiti, kako zmanjšati stres na obolelega, kako mu olajšati fizične simptome, kako pokazati, da je sprejet, kako kot starš poskrbeti, da ga bo družba sprejela in navsezadnje kako najti pravo pot, da otroka še vedno vzgojiš v samostojno in samozavestno osebo, ob tem pa ne pustiš da AD postane sredstvo izsiljevanja ali izgovor za razvajanje.

Žal se težave tukaj ne zaključijo. Ker je AD kožna bolezen, bi lahko rekli da poteka na očeh vsem. Oboleli, pa ne samo otroci ali mladostniki, vse prevečkrat naletijo na negativne odzive v vrtcu, šoli, na delovnem mestu in še kje. Mnogi ne razumejo za kaj gre in velikokrat je prisotno tudi zmotno prepričanje, da gre za nekaj nalezljivega, škodljivega in se potem takih oseb izogibajo, jih označijo za nekaj kar niso. Počutje obolelih z AD v družbi je lahko prav  zaradi tega zelo neprijetno. Sploh otroci in mladostniki lahko naletijo na izredno krute odzive, verbalne in tudi fizične,  zaradi česar potrebujejo toliko več podpore in razumevanja. Ob tem se lahko razvije cela vrsta negativnih misli, trpi samopodoba posameznika, stike z zunanjim svetom zmanjšajo na samo nujno potrebne, pojavi se destruktivno obnašanje,  tudi misel na samomor ni izključena.

Več o tem, kako se spopasti z različnimi odzivi ljudi in kaj storiti, da se bomo (mi ali naši otroci oz. bližnji) kljub AD, dobro počutili v svoji koži pa izveste na predavanju »ATOPIJSKI DERMATITIS IN ODZIVI DRUŽBE«, ki bo potekalo v četrtek 11.5.2017 ob 18:00 v Zlatem kotičku v Medvodah (1. nadstropje Mercator centra, Medvoška cesta 3)